Inspekce IC Dánsko 2012

26.01.2018

Když jsem byla požádána abych posuzovala na inspekci IC v Dánsku, byla jsem velice ráda. A má radost se zdvojnásobila po zjištění, že po mém boku při posuzování bude stát Mr. Tom Price z Anglie.

A tak jsem 30. srpna odletěla spolu s kamarádkou Andreou do Dánska, abych tak prožila pár dnů po boku přátel z Dánska a teď už i z Anglie. Do Dánska jsme přiletěli o 2 dny dříve, aby jsme tak vstřebali atmosféru a mohli tak diskutovat s Tomem Pricem o chovu Gypsy cobů. Byla jsem mile překvapena, že Tom Price je velice hodný, milý gentelman, který má úctu k lidem a zvířatům.

Celá akce se konala na velkém výstavišti, kde probíhala výstava koní mnoha plemen. Mohla bych to přirovnat u nás v ČR ke ,, Koně v Akci" v Pardubicích.

Ráno jsme s Tomem procházeli stáje a mezi majiteli rousnatých krasavců vládla pohoda, ale současně i malinké napětí z nastávající inspekce. V 10 hodin na předvadiště vjela Kethrin s irskou vlajkou, kterou předala do rukou inspektorů. Inspekce irských cobů mohla začít. Hned na úvod se předvedl Gypsy horses team s 11 irskými coby, jezdci na sobě měli krásné uniformy a jejich představení ve mě zanechalo opravdu velký dojem.

Tak jako u nás tak i v Dánsku byli koně seřazeni do skupin dle věku a pohlaví a posléze inspektory rozděleni na typ medium a heavy. Kvalita předvedených koní byla opravdu vysoká. Program inspekce byl velice pestrý a já si mohla užit v klidu veškerá vystoupení. Potěšilo mě, že jsme se s Tomem scházeli v názoru na standart a požadavky jak má vypadat Irský cob. Bylo vidět, že Tom Price celý život vyrůstá s tímto plemenem koní a má cit pro výběr kvalitního jedince. Vítězem dne byl 2 letý hřebec a jeho majitelé byli na něj právem pyšní. Po skončení inspekce jsme strávili příjemné chvíle s chovateli a majiteli cobů u ohně. Po celou dobu mě i Andrejce dělal společnost Tom Price a obě jsme byly velice rády, že jsme se mohli stát jeho přáteli. Vážim si ho nejen jako chovatele, ale především jako člověka, který má srdce na správném místě. Tom přijal mé pozvání a v příštím roce se s ním mohou poznat chovatelé z ČR na svodu IC.

Text: Marta Moravcová