Josefkol - 25.7.2009

25.07.2009

Před měsícem jsme byli pozvání od p. Václava Obra na mimořádnou akci JOSEFKOL. S potěšením jsme pozvání přijali a vydali jsme společně s členy ICS CR do Olomouckého kraje do vesnice Čechy pod Kosířem. Právě v této vesnici bylo před nedávnem otevřeno první muzeum historických kočáru v ČR. V muzeu je asi 45 exponátu různého typu : běžné koňské povozy, otevřené kočáry jako např. vagoneta, cabriolet - victorie, uzavřené v podání Berlina či Chariot vč. smutečního kočáru a spousta dalších.

Josefkol je akce zaměřená na propagaci a obnovu starobylých řemesel, která měla už od dávných časů svoje kořeny u nás v České Republice. Předvedli se zde mistři sedlářství, kolářství, lampářství, umělečtí kováři a podkováři. Všechna tato řemesla měla v minulosti jedno společné - výrobu kočárů. Samozřejmě na Josefkole nesměli chybět ani kočároví koně. V sobotu se předvedli Irish cob a v neděli Fríští hřebci p. Iše.

Plemeno Irish cob reprezentovali hřebci Bas, Rose Sambo a valach Honzík.

Renča poprvé vyzkoušela Base v chomoutu, který se s tím popasoval velice rychle, Sambo byl ustrojen do anglického poprsního postroje velice mu to slušelo a vynikl ještě více svým kvalitním postavením a Honzík dělal čest tomuto plemeni a nechával na sebe sedat ty nejmenší děti. Šlo vidět, že na Moravě je toto plemeno stále málo vidět a zájem návštěvníku o prezentaci Irských cobů byl veliký.

Děkuji všem, kteří jeli se mnou a podpořili naše sdružení při této akci. Bylo to pro nás všechny něco úplně jiného než jsme zvyklí.

Marta Moravcová