Šampionát hřebců IC - 1.3.2009, Schijndel, NL

01.03.2009

V neděli 1. března se ve stáji Manege De Molenheide v Schijndelu konal šampionát a keurung mladých hřebců irských cobů. Čtyřčlenná komise vybíra nejprve tříleté a starší hřebce do plemenitby a následně vybírala šampiona jednotlivých velikostních kategorií. Komisaři se sešli v následujícím složení: Marijke Heijkoop (Nederland), Piet Lagaert (Belgie), Mick McMenamom (Irsko) a Rik Bals (Nederland).

Ze 17 tříletých hřebců jich bylo uchovněno 10 a vítězem kategorie se stal tříletý hřebec Miley van de Dorushoeve, syn Blacka Shadowa, který v současné době připouští v České Republice. Dále bylo uchovněno osm čtyřletých hřebců a jako nejlepší byl zvolen hřebec Billy The Kid. Mezi již uchovněnými čtyřletými hřebci nejvíce zaujal Lord Cameron of the Owlish Fortress.

Další kategorie již byly pro uchovněné hřebce bez rozdílu věku a byly rozděleny podle velikostních kategorií irských cobů. Uchovnění hřebci se tak mohli ucházet o další prémie a titul STER, který může hřebec získat v případě, že je dvakrát za sebou oceněn 1. prémií. V sekci C do 148 cm získali stejný počet bodů hned tři hřebci. Hugo Boss, Sandokan van Stoeterij De Ierse Tinker a Taffy. Porota měla velmi těžké rozhodování, ale nakonec se přiklonila k Sandokanovi, který se stal šampionem své kategorie.

V sekci B, která je vymezena od 148 do 153 cm, se představilo sedm hřebců a nejvíce zaujal hřebec Otis, který je v majetku francouzských majitelů. V této kategorii se představil také plemeník Lord Fergus of the Owlish Fortress, který získal první prémii a je od stejného chovale jako hřebec Lord Kayne, který bude v letošní sezóně připouštět v České Republice.

V největší kategorii nad 153 cm se představili čtyři hřebci a mezi nimi i Lexx van Tinkerstal Foubert, který se nejen stal šampionem své kategorie, ale i celkovým šampionem dne. Rezervním šampionem pro rok 2009 je Sandokan van Stoeterij De Ierse Tinker v majetku Johna van Vlimmerena.

Celý keuring hřebců irských cobů byl pro nás velmi poučný zvláště z důvodu shlédnutí špičkových koní tohoto plemene. Předsedkyně Občanského sdružení svazu chovatelů Irských cobů Marta Moravcová se také účastnila hodnocení jednotlivých hřebců jako inspektor - čekatel a mohla tak sbírat nesmírně důležité zkušenosti nutné pro získání licence inspektora.

Text a foto: Anna Reinbergerová